svetlo
Prohlašuji, že jsem starší 18 let a jsem si vědom, že tyto stránky obsahují informace o tabákových výrobcích. Ne Ano

Mýty a fakta o elektronickém kouření

Upozorňujeme, že elektronická cigareta není určena a klasifikována jako prostředek k léčbě odvykání kouření a její distribuce je omezena zákonem č.395/2005 sb. a jeho navazujících novelizací

V poslední době zaznamenáváme v médiích stále častěji se objevující negativní a lživé informace o elektronickém kouření a o náplní do elektronických cigaret. Nejčastěji můžeme zaznamenat tyto nepravdivé informace:

 • prodej liquidů v ČR není nikým regulován a kontrolován
 • neznáme složení náplní, nikdo neví co vlastně liquidy obsahují
 • liquidy do elektronických cigaret mohou obsahovat nebezpečné a zdraví škodlivé látky
 • neznáme obsah kouře tvořený elektronickou cigaretou, který ekuřák vdechuje
 • kouření elektronické cigarety je stejně nezdravé a škodlivé jako kouření klasických cigaret

Všechny tyto informace jsou lživé, jejich cílem je samozřejmě odradit co nejvíce lidí od kouření elektronických cigaret a každý si jistě dokáže představit, kdo má o takovýto cíl největší zájem. Peníze jsou bohužel vždy na prvním místě, jelikož tabákoví giganti přicházejí kvůli elektronickým cigaretám o nemalé zisky. Kouření elektronických cigaret je totiž stále stoupající trend po celém světě na úkor klasických cigaret. Je smutné, že média tyto nepravdivé informace veřejně ventilují aniž by si je skutečně ověřili. Snaha o zveřějňování do jisté míry "senzačních zpráv" převládá nad zveřejněním skutečných a pravdivých informací.

 

doc. Mudr Eva Králíková Csc. z centra pro závislé na tabáku - Ústav higieny a epidemiologie 1.lékařské fakulty univerzity Karlovy v Praze a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, v rozhovoru pro ČT uvedla o elektronických cigaretách:

 • ... o proti klasickým cigaretám je riziko minimální...
 • ... pokud jde o pasivní kouření, riziko je prakticky nulové...
 • ... americká FDA testovala některé vzorky a našli pouze řádově desítky látek, většinou neškodné...
 • ... klasické cigarety prakticky vůbec regulované nejsou, navíc vůbec nevíme co se vdechuje, jsou to řádově tisíce látek, které nikde nejsou napsané...

Celý rozhovor si můžete prohlédnout v archivu České televize

 

LEŽ - Prodej liquidů v ČR není nikým regulován a kontrolován

SKUTEČNOST - na dovoz a prodej náplní dohlíží celá řada státních orgánů a institucí

V liquidech je obsažen nikotin, tyto látky jsou pak ze zákona klasifikování jako nebezpečné chemické směsi, protože samotný nikotin je klasifikován jako nebezpečná látka. Uvádění těchto liquidů na trh se řídí zákonem č.350/2011 Sb., o chemických látkách a dohlížejícím úřadem je zde Ministerstvo životního prostředí. Dohlížení nad plněním povinností dle tohoto zákona kontroluje Česká inspekce životního prostředí a také orgány ochrany veřejného zdraví.

Podle oficiálních informací z webu inspekce životního prostředí bylo do konce ledna 2013 do 17.4.2013 zkontrolováno více jak 170 různých náplní.

Dále ministerstvo průmyslu a obchodu zpřísnilo podmínky pro prodej těchto nápní, podle zákona č.455/1991Sb. může dotyčný prodávat nikotinové náplně do elektronických cigaret na základě vázané živnosti. Tuto skutečnost kontroluje Živnostenský úřad.

Dalším úřadem, který provádí kontrolu v terénu (stánky, tržnice) je Celní správa České republiky. Kontroluje také zásilky nápní ze zahraničí, který prochází procesem proclívání. V případě, že tyto zásilky neodpovídají zákonům, jsou zabaveny a nejsou tak propuštěny na český trh. Příklady zabavených nální Cení správou naleznete zde či zde (liqua)

LEŽ - neznáme složení náplní

SKUTEČNOST - obsah originálních náplní je znám a je prověřen českými laboratořemi

Nemůžeme bohužel mluvit všeobecně o všech náplní. I přes snahu kontrolních orgánů občas můžete nazarit na padělky a kopie originálních a značkových náplní. Základní skladba originálních liquidů je téměř u všech výrobců stejná, je vždy výrobcem deklarována a uvedena na obalu. Liquidy od značkových zahraničních výrobců jako je Dekang, Liqua a Hangsen jsou pravidelně testovány autorizačními orgány a na základě výsledků těchto testů jim jsou přidělovány certifikace.

 

LEŽ - liquidy mohou obsahovat zdraví škodlivé látky

SKUTEČNOST - originální a značkové náplně neobsahují žádné zdraví škodlivé látky

Pouze u originálních a značkových liquidů máte jistotu, že tyto náplně neobsahují žádné zdraví škodlivé látky. Toto nelze zaručit u podezřele levných náplní. Každý kuřák elektronické cigarety si musí sám rozhodnout zda chce riskovat své zdraví kupováním nekvalitních liquidů.

 

 

LEŽ - neznáme obsah kouře z elektronické cigarety

SKUTEČNOST - kouř z elektronických cigaret byl testován řadou českých laboratoří a známe i jeho obsah

 • propylen glykol - tato složka se stará o tvorbu kouře, je zdraví neškodná a hojně se používá ve farmacii, kosmetice, potravinách, atd. FDA - americký vládní úřad pro kontrolu potravin a léčiv řadí propylen glykol mezi látky zcela bezpečné pro použití ve farmacii, kosmetice, potravinách, atd. Kompletní zpráva FDA v aj je zde (možno přeložit google překladačem). Propylen glykol je obsažen např. i v dětských sirupech Hedelix složení. V dnešní době je známo i jaký má vliv dlouhodobé inhalování výparů této látky.Odborná studie dospěla k závěru, po dlouhodobém testování na laboratorních zvířatech, že vzduch obsahující tyto páry je zcela neškodný - celá studie v aj zde (možno přeložit google překladačem). Více o této látce naleznete ve wikipedii.
 • zeleninový glycerin - jinak také glycerol, tato látka v náplni váže chuť, tato látka je také zdraví neškodná a používá se ve farmacii, potravinách, medicíně, kosmetice, atd. Je obsažena v některých cukrovinkách, používá se i jako sladidlo, v medicíně se používá jako přísada do infuzí. Více o této látce najdete ve wikipedii.

LEŽ - kouření elektronické cigarety je stejně škodlivé jako cigareta klasická

SKUTEČNOST - dle odborníků má kouření elektronické cigarety zcela minimální zdravotní rizika

Největší výhoda spočívá v odlišné technologii tvorby kouře. V elektronické cigaretě se nic nespaluje a tím nedochází k tvorbě  tisíců škodlivých a karcinogenních látek. Navíc elektronická cigareta nepoškozuje srdce a nevyvolává srdeční onemocnění.

Zde vám přinášíme podrobnou studii od Evropské kardiologické společnosti. Závěrem této odborné studie je: "kouření elektronické cigarety nemá negativní vliv na srdeční funkce a jako alternativa klasických cigaret může být elektronická cigareta zdraví prospěšná" Studie v Aj je k dispozici zde (možno přeložit google překladačem)

Hlavní příčinou úmrtí kuřáků až 40% je ischemická choroba srdeční. Při této studii byla měřena srdeční činnost při a po vykouření klasické a elektronické cigarety. Po vykouření klasické cigarety se objevovaly myokardiální dysfunkce, při kouření elektronické cigarety se tyto dysfunkce neobjevily. Zjistilo se, že i když je v náplni obsažen nikotin v okncentraci 11mg/ml, k jeho vstřebávání do těla dochází u elektronické cigarety v menší míře než je tomu u cigarety klasické.

 

Porovnání klasické a elektronické cigarety

Klasická cigareta

 1. Při kouření klasické cigarety vzniká více než 4000 látek, většina z nich jsou nebezpečné jedy a karcinogeny. Samotný kouř z klasické cigarety je řazen mezi karcinogeny A1 - nejvyšší nebezpečnost.
 2. Na následky kouření u nás umírá cca 18000 lidí ročně, což je více lidí než na HIV, tuberkulozu a malárii dohromady.
 3. Nesporné nebezpečí představuje také pasivní kouření, které odnáší okolí včetně dětí a zvířat.

Elektronická cigareta

 1. Při kouření elektronické cigarety vznikají řádově desítky látek, všechny tyto látky jsou klasifikovány jako neškodné. Neobsahují žádné jedy ani karcinogenní látky.
 2. Díky elektronické cigaretě u nás může cca 18000 lidí žít déle v průměru o 15 let.
 3. U elektornické cigarety pasivní kouření v podstatě neexistuje

 

 

 

 

 

logo Leonys

Jsme přímí dvozci a prodejci značkových elektronických cigaret a originálních liquidů. Díky nabízené vysoké kvalitě provedení se staly naše elektronické cigarety velmi žádané nejen na českém trhu. Naše originální liquidy, které mají plně dohledatelný původ si oblíbily již stovky našich zákazníků. Snažíme se nabídnout Vám široký výběr produktů v oblasti elektronického kouření za zajímavé ceny.

Rádi se staneme i Vaším partnerem v oblasti elektronického kouření

více o firmě Leonys

Sledovat

novinky

Pokud si přejete zasílat novinky přímo do Vašeho emailu, stačí zadat Vaší adresu. Nepřetržitě tak budete informování o akcích slevách nebo novém zboží v našem internetovém obchodě s elektronickými cigaretami Leonys

Doprava

zdarma

Doprava ZDARMA
při nákupu nad 1.500,- Kč

Naši zákazníci a jejich spokojenost jsou u nás na prvním místě.

Vaši objednávku expedujeme do 24 hodin od  objednávky, doba dodání je tak max 48hodin.

Objednané zboží doručujeme českou poštou, nabízíme 2 možnosti plateb, na dobírku, či platbu předem na účet.

 

Nabízíme značkové elektronické cigarety

Elektronické cigarety z naší nabídky patří k tomu neljepšímu na světovém trhu. Díky kvalitě provedení a modernímu designu se staly naše elektronické cigarety velmi oblíbené u našich zákazníků. Elektronické cigarety které nabízíme, obdržely všechny potřebné certifikáty pro uvedení na trh a je tak zaručena jejich absolutní nezávadnost. Spolupracujeme pouze s ověřenými výrobci.

Zdravější způsob
jak kouřit?

Moderní a zdravý způsob kouření. Elektronická cigareta Vám pomůže zcela nahradit klasické cigarety, nebo výrazně omezí jejich spotřebu. Kouř neobsahuje žádný dehet, oxid uhelnatý, karcinogenní látky a spoustu dalších škodlivých látek je tedy mnohonásobně zdarvější než klasické cigarety. Kouřem je v podstatě vodní pára obsahující nikotin.